İnstagram siber zorbalıklarla mücadele etmek için yeni bir özellik getiriyor

İnstagram siber zorbalıklarla mücadele etmek için yeni bir özellik getiriyor

Siber zorbalık neredeyse herkesi etkileyen bir sorun haline gelmiş durumda. Bunun büyük bir sorun olduğunu bilen Instagram, zorbalık yapan kullanıcıları fark ettirmeden 'kısıtlayan' yeni özelliğini duyurdu.

Sosyal ağlardaki çevrimiçi zorbalığa karşı mücadeleye öncülük etmek istediğini söyleyen Instagram, yeni bir özellik ortaya koyuyor. Çarşamba günü yayınlanan "Kısıtla" adı verilen en son özellik, zorbalıkla mücadeleye yardımcı olacak. Özellik, temmuz ayından bu yana test ediliyor.

“Kısıtla” özelliği, yazılarınıza bu kişiden gelen yorumları diğer kullanıcıların görmesini engellemenize izin veriyor. Kısıtlanan kullanıcılar, Instagram'da etkin olup olmadığınızı veya doğrudan mesajlarını okuyup okumadıklarını da göremiyor. Instagram kullanıcıları, yorumlarını onaylayarak kısıtlı kişinin yorumlarını başkalarına göstermeyi de tercih edebilir. Pace Üniversitesinde profesör ve yardımcı dekan olan Randi Priluck, sosyal medya ve mobil pazarlamaya odaklandı. Profesör, “Instagram'ın bir şeyi yapması, hiç bir şey yapmamaktan iyidir. Ancak soru şu: Bu ne kadar işe yarayacak? ” dedi.Pew'un 2018'de yaptığı bir araştırmaya göre ABD'deki gençlerin yüzde ellisi, çevrimiçi ortamda zorbalık veya tacizde bulunuyor. Kâr amacı gütmeyen bir zorbalıkla mücadele grubu tarafından yapılan bir başka çalışmaya göre, 12-20 yaş arasındaki siber zorbalık mağdurlarının %42'si Instagram'da kendileri de zorbalık yapıyor. Instagram'a göre, bir 'kabadayı', engelleme, takibi bırakma veya bildirme, zorbalık yapan kişinin tahmin edilemez davranışlarıyla sonlanabilir. Kısıtlama özelliği ile Instagram kullanıcıları, zorbalık eden kişiye bildirmeden kendilerini koruyabilir.

Henüz Yorum Yapılmamış, İlk Yorumu Siz Yapın

Yorum Yollayın