Bölüm Tanıtımımız

Bilişim Teknolojileri Alanı, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) kapsamında mesleki ortaöğretim kurumlarında eğitim verilen alanlardan birisidir.

Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Bilişim Teknolojileri Alanı altında;

- Ağ İşletmenliği 
- Web Programcılığı 

dallarında Türkiye’de Bilişim sektöründe bu dalların öğretim programlarının hazırlanarak eğitimine başlanması ile sektörde yıllardır süregelen eğitim açığını giderecek önemli bir girişim olacağı düşünüyoruz.

 

 Bilişim Teknolojileri alanı ve altında yer alan mesleklerde uluslararası ve ulusal düzeyde standartlara uygun, her yaşta ve düzeyde bireye eğitim olanağı sağlayan programları hazırlamak hedeflenmektedir.

Bilişim Teknolojileri Alanı olarak amacımız; günlük hayatımızda ve iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan bilgisayar alanında, yazılım ve donanıma hakim; öğrencileri geleceğe ve ülke ekonomisindeki yeni yerlerine hazırlayacak, bilişim teknolojilerini kullanabilen, evrensel bir ülke olma yolunda önemli adımlar atan, iyi kararlar verebilen ve bu kararlara katılabilmek için, genel ve teknolojik anlamda usta birer okur-yazar olması sağlamak ve Bilişim Teknolojileri alanında İş edinebilmelerini sağlamaktır.

Bilişim Teknolojileri Alanımız; Okulumuzda Anadolu Meslek Lisesi bünyesinde bulunmaktadır.  

Meslek Lisesinde  9. sınıf dersleri tüm öğrencilerimizde ortaktır. 9. sınıfı bitirmiş öğrenciler başarı durumlarına ve tercihlerine göre Bilişim Teknolojileri Bölümüne geçebilirler.

Bölümümüze ait 7 adet bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Tüm bilgisayar laboratuarlarında 20+1 olmak üzere toplam 21 adet bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayar laboratuarımızda network alt yapısı kurulu olup internet ortamına girişi sağlanmıştır. Derslerde her öğrenci bir bilgisayarda çalışabilecek durumdadır.

Alanımızda MEGEP kapsamında öğrencilerimizin tercihlerine göre;
* Web Programcılığı 
* Ağ İşletmenliği

dalları mevcuttur.

12. sınıfta öğrencilerimizi okulda iken iş hayatına hazırlayan Beceri Eğitimi Dersi verilmektedir. Bu eğitimde öğrencilerimiz haftanın üç günü iş yerlerine giderek Sigortalı olarak ve belli bir ücret karşılığında çalışarak pratik hayata hazırlanmaktadır.  

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ

Öğrencilerimiz Türkiye´ de her türlü üniversitelerde okuyabilir, yurtdışında master yapabilir.

  1.  Artık Üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliğinde de okuyabilirsiniz. 
  2.  Sınavsız olarak Meslek Yüksek Okullarına geçebilirsiniz.
  3. Üniversitelerin iki (2) yıllık programlarını bitirdikten sonra dikey geçiş sınavıyla mühendislik ya da öğretmenlik bölümlerinde eğitiminize devam edebilirsiniz.